Urny kremacyjne
tel. 24h - 71 34 34 909
Co to jest urna kremacyjna?
Definicję urny na prochy kremacyjne można określić jako rodzaj pojemnika do przechowywania prochów zmarłych, którzy zostali poddani procesowi kremacji zwłok. Zazwyczaj pojemnik ten przypomina wazę i ma zwężoną szyjkę oraz szeroki spód, choć współcześnie kształty i rozmiary mogą być bardzo różne. Urny były używane w wielu cywilizacjach. Po przeprowadzonej kremacji pozostawały prochy, które umieszczane były w urnach. Rzymianie umieszczali urny w specjalnych grobowcach – kolumbariach. Na ziemiach polskich (w czasach przedchrześcijańskich) urny z prochami zakopywano w miejscach, które nazywano żalnikiem.
Urny na prochy po kremacji - do przechowywania w domu
W krajach o liberalnych przepisach odnoszących się do kwestii prochów pokremacyjnych, gdzie prawo dopuszcza możliwość przechowywanie ich w dowolnym miejscu (również we własnym domu lub ogrodzie), ilość możliwych opcji w asortymencie oferowanych urn jest bardzo duża i urozmaicona.
Bliscy osoby zmarłej mogą zamówić relikwiarze – urny małych rozmiarów, w których przechowuje się niewielkie ilości prochów. Są to urny zwane pamiątkowymi – zazwyczaj bywają przekazywane członkom najbliższej rodziny zmarłego, mieszkającym daleko od siebie. Ten typ urny wykorzystuje się też jako wspomnienie po zmarłym, w przypadku gdy jego prochy zostały rozproszone – podczas pogrzebu morskiego lub w ogrodach pamięci. Poza relikwiarzami rynek funeralny oferuje urny biodegradowalne. Stosuje się je zarówno do pochówków, jak i do rozpraszania popiołów. Wykonane z materiałów nietoksycznych i przyjaznych dla środowiska (organiczny kompost, papier, skrobia kukurydziana, glina ceramiczna). Często wykonuje się je ręcznie, są całkowicie bezpieczne pod względem ekologicznym. Produkty tego rodzaju można wykorzystywać w pogrzebach na morzu – urna z prochami zmarłego poddanego procesowi kremacji zwłok zaczyna tonąć po kilkunastu minutach i ulega pełnemu rozkładowi w ciągu kilki dni. W przypadku zakopywania urn biodegradowalnych – czas rozkładu wynosi około jednego roku (czasem krócej – w zależności od klimatu).
Na rozwiniętych rynkach funeralnych dostępne są też urny podwójne – najczęściej charakteryzują się większym rozmiarem. Producenci przygotowali je dla par, które chciałyby pozostać razem na wieki – nawet po śmierci. Istnieją dwa rodzaje urn tego typu – jednokomorowe (do przechowywania zmieszanych prochów dwóch osób) i dwukomorowe (osobna komora dla prochów każdej z osób – w sytuacji gdy kremacja zwłok odbywa się w innym czasie). Dla osób chcących umieścić pamiątkę po zmarłym w widocznym, reprezentacyjnym miejscu pomieszczenia, dostępne są urny w formie obrazka, przypominające ramkę ze zdjęciem. W tylnej części urny, w specjalnym zintegrowanym z ramką pojemniku, znajdują są prochy zmarłego.
Ze względu na specyfikę pracy i wysokie ryzyko zawodowe, szczególna oferta skierowana jest do wojskowych, którzy zostali po śmierci poddani procesowi zwanym kremacją. Dla nich stworzone zostały urny dla weteranów. Pomagają one oddać hołd żołnierzowi, który oddał życie w służbie krajowi, charakteryzuje je posiadanie patriotycznych symboli. Dla osób głęboko wierzących producenci oferują urny przygotowane z myślą o konkretnej religii, której wyznawcą był zmarły. Wyróżnia je różnorodność form, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – odzwierciedlają przekonania religijne zmarłego i istotny jest tu aspekt duchowy. Do najdroższych urn należą te w formie dzieła sztuki (np. jako rzeźby). Są tworzone na specjalne zamówienie i mają odzwierciedlać osobowość zmarłego, którego bliscy zdecydowali się na kremację. Wykonywane są przez wykwalifikowanych artystów z różnych materiałów (brąz, szkło, ceramika). Wysoka cena wynika z unikalności takiego dzieła i żmudnego procesu wytworzenia. Produkt przeznaczony dla szukających czegoś unikalnego i wyjątkowego.
Warto też wspomnieć od urnach przygotowanych specjalnie dla miłośników zwierząt, które po śmierci zostały poddane procesowi kremacyjnemu. W tym przypadku wykorzystuje się różnorodne style, kształty, kolory i wzory, a stosowane materiały to drewno, miedź, brąz, szkło.
Urny dostępne w Polsce
Zgodnie z polskimi przepisami jedynym miejscem do przechowywania prochów jest cmentarz. Prochy mogą być umieszczone w kolumbarium, pochowane w nowym grobie urnowym lub dochowane do istniejącego grobu ziemnego, w którym wcześniej dokonano pogrzebu tradycyjnego. Taka sytuacja prawna ogranicza zakres asortymentu urn kremacyjnych dostępnych na naszym rynku. Zgodnie z ofertą czołowego polskiego dystrybutora, materiały z których wykonane są urny to metal (w tym urny nierdzewne i z metalu odlewanego), kamień (urny granitowe, marmurowe oraz wykonane z onyksu), drewno (głównie dębowe i bukowe), ceramika, kompozyt i materiały ekologiczne. Urny kompozytowe są wytwarzane z tworzywa sztucznego, będącego imitacją kamienia. Urny te dostępne są w zróżnicowanej kolorystyce oraz w wielu kształtach i stanowią doskonały odpowiednik kamiennych, ale oferowane są w niższej cenie. Urny z materiałów ekologicznych mogą być wykonane z wielowarstwowego, sztywnego kartonu, wyprodukowanego z celulozy. Zazwyczaj urny standardowo wyposażone są w uchwyty – metalowe bądź mosiężne oraz krzyżyk – plastikowy lub mosiężny, najczęściej w kolorze złotym. Dodatkowo stosuje się metalowe tabliczki przyklejane lub mocowane na łańcuszku – na nich umieszcza się dane osoby poddanej kremacji.
Urna Bios z Hiszpanii
Hiszpańska firma Bios wprowadziła na rynek rozwiązanie, dzięki któremu ci, którzy odeszli i zostali skremowani, mogą nadal żyć blisko nas – jako drzewa. Firma ma w ofercie urnę, która wykonana jest z rodzaju biodegradowalnej tektury, będącej mieszanką celulozy, łupin orzechów kokosowych oraz torfu. Urna składa się z dwóch części: górnej kapsuły, w której znajduje się ziemia i nasilono oraz dolnego stożka, gdzie umieszcza się prochy. Kiedy pojemnik wraz z prochami zmarłego zostanie wkopany w ziemię, możemy liczyć na to, że za jakiś czas wykiełkuje z niego roślina, która zacznie rosnąć. Twórcy Bios Urn twierdzą, że do ich produktu pasują nasiona wszystkich rodzajów roślin. Urna Bios to coś znacznie więcej, niż zwyczajna urna na prochy zmarłego – łączy ona w sobie koncepcję życia po śmierci z ekologiczną formą pogrzebu kremacyjnego. „Bios Urn to transformacja i powrót do życia poprzez naturę” – czytamy na stronie firmy.
Urna Poetree z Indii
Poetree Funeral Urn to urna na prochy zmarłego, która jest pewnego rodzaju manifestacją etapów żałoby. Nowatorski projekt z Indii, to gra słowna która oznacza po prostu – poetyckie drzewo, ale można określić ją również mianem kwitnącej urny. Poetree to interesująca hybryda tradycyjnego pochówku oraz kremacji – jest urną i pomnikiem w jednym. Prochy wsypuje się do pojemnika wykonanego z korka, nad nim umieszcza małe drzewko w biodegradowalnej doniczce. Nad drzewkiem znajduje się ceramiczny pierścień z nekrologiem. Kiedy roślina osiągnie pożądany stopień rozkwitu, wskazane jest zasadzić ją wraz z naczyniem w parku lub ogrodzie. Ponieważ urnę wykonano z ekologicznego materiału ulegającego rozkładowi, ostatecznie na powierzchni ziemi pozostaje tylko drzewo i ceramiczny nagrobek. Koncepcja Poetree Funeral Urn nawiązuje do naturalnego cyklu życia i śmierci w przyrodzie.